Sort by

schmone has logged 148 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Hysteria

Hysteria

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
Let's Make Money

Let's Make Money

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mansfield Park

Mansfield Park

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Un amour de pluie

Un amour de pluie

1974
×
Read the review Edit this entry  
27
Tour de Force

Tour de Force

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Princess of Montpensier

The Princess of Montpensier

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Who Am I

Who Am I

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fatso

Fatso

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Labyrinth of Lies

Labyrinth of Lies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Special Need

The Special Need

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Baal

Baal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Northmen: A Viking Saga

Northmen: A Viking Saga

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Festung

Festung

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Vow

The Vow

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Great Expectations

Great Expectations

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
112 Weddings

112 Weddings

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Der Mann, der über Autos sprang

Der Mann, der über Autos sprang

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Time to Leave

Time to Leave

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lulu

Lulu

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elephant

Elephant

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Head Under Water

Head Under Water

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Few Best Men

A Few Best Men

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Gruffalo

The Gruffalo

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Das Gelbe vom Ei

Das Gelbe vom Ei

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry