Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★½
Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
01
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Submarine

Submarine

2010
×
★½
Edit this entry