• Rise of the Planet of the Apes

    Rise of the Planet of the Apes

    ★★★★

    This is a really great film far better than I ever remembered it being. When watching this triooogy I anticipated the first would be a slog to get though and then the Matt Reeves directed sequels would be great. What I found however was a uniquely crafted first entry into a trilogy that tells a wholly original story with themes that hit me deeply making me question what it means to be human.

  • Steve Jobs

    Steve Jobs

    ★★★★½

    Aaron Sorkin never fails to amaze me with his writing and 2015’s Steve Jobs is another glittering example of his talents. Working in Tandem with director Danny Boyle and a star studded cast Steve Jobs delivers an all fronts creating my favourite bio-pic to date.

    Sorkin’s writing is no secret at this point, he writes very snappy dialogue and often makes very intelligent people come across very intelligently without sending the audience to sleep. The film is written in 3 obvious…

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

    I have been meaning to watch  this for a long time after seeing how well it performed at the academy awards. I didn’t know anything about the plot or who was it and I can say after watching it I was astounded by its greatness.

    The cast caught me by complete surprise when each character would come on the seen being played by someone excellent in career high performances. Frances McDormand & Sam Rockwell are unbelievable in this film, the films…

  • The Big Short

    The Big Short

    ★★★★★

    Glad this was a one off occurrence.

    I decided to rewatch Adam McKays brilliant film The Big Short after all the recent mayhem with the stock market. I was quickly reminded of this films brilliance and found it to be very relevant watch.

    With this not being my first viewing (or second, probably my 5th) my thoughts on the film obviously aren’t as organic as they once were but even at this point in viewings I still found it to…

  • The Hunger Games

    The Hunger Games

    ★★★½

    Rewatched this in 4K UHD and can say it’s a really poor upgrade to the original, very happy this was available on prime and didn’t have to pay anything extra. 

    Still a really good entry to the series although I wouldn’t recommend purchasing in 4K.

  • What Happened to Monday

    What Happened to Monday

    ★★★

    Sticking with my sci-fi binge lately I watched Tommy Wirkola’s What Happened To Monday. Definitely one of the lesser films I’ve seen lately in the sci fi realm, especially coming after I’ve just watched the two Blade Runner movies, although ultimately forgettable I still think this film has something to offer.

    The idea of the film is that it’s set in a dystopian future where overpopulation cripples earth and so a rule has been enforced in which no more than…

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★★

    All Hail Denis Villeneuve 

    Blade Runner 2049 is not only the greatest sci-fi film ever made it’s one of the greatest films full stop.

    Denis Villeneuve exploded into cinema this decade with films like Sicario, Arrival & Prisoners, this film is his greatest achievement yet and will surely mark his name down in film history. Denis approaches this film with serious ambition and no fear, it would have been easy to phone in a sequel and make a pretty film with…

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★★½

    I’ve done questionable things 

    Ridley Scott’s land mark sci-fi film set in a dystopian future scarily similar to our own. High level production, great longevity and it’s ability to provoke thought, make this a special film remarkable for its time and ours. 

    1982 saw Blade Runners  theatrical release which was not the true vision of Ridley Scott so as to make sure I watched the very best version of Blade Runner I sought the 2007 Final Cut Edition. Although I…

  • Dark Waters

    Dark Waters

    ★★★

    No longer thirsty 

    Dark Waters Is a set on the true events on one lawyers pursuit of the truth around the shady actions of huge companies as they knowingly poison the people of West Virginia in the name of profits.

    Immediately this film can be compared to David Fincher’s Zodiac, from it being a true story to the editing used to present time leaps and of course a great performance from Mark Ruffalo who continues to prove he’s one of the…

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★

    Like you but human 

    JoJo Rabbit is the Nazi comedy-drama written, directed and starred in by Taika Waititi, I’ve put off watching this film for a while as I wasn’t sure a comedy about 6 million Jewish people dying would be for me. Ultimately I found what Waititi has done to be very clever even though it lacks sensitivity to an abhorrent time.

    The screenplay is what I found most impressive about this film. It starts off being very over…

  • Primer

    Primer

    ★★★★

    $7000 Dollar Baby

    Primer is a film I’ve known about a longtime as being a very low budget and mind boggling. I watched it for the first time last night then immediately again two more times and found it to be very low budget, mind boggling and great.

    The single most impressive thing about this film is its budget, at $7000 it’s almost as mind boggling as the narrative of the film that they managed to achieve what they did. Although…

  • Funny Games

    Funny Games

    ★★★½

    Games Funny

    A really interesting and thought provoking film digging into what viewers want and using it against us, some really good acting particularly from Michael Pitt. The camera work is something uniquely different and it works excellency to convey the message the director is trying to give us.

    At a relatively short run time It’s a really good watch and would recommend to most.