Brendan Sousa has logged 527 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Green Lantern: First Flight

Green Lantern: First Flight

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Far Country

The Far Country

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
India: Matri Bhumi

India: Matri Bhumi

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Irreversible

Irreversible

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Orchestra Rehearsal

Orchestra Rehearsal

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
While the City Sleeps

While the City Sleeps

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sea Wolf

The Sea Wolf

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
To Joy

To Joy

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Past

The Past

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Story of a Love Affair

Story of a Love Affair

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Outlaw: Goro the Assassin

Outlaw: Goro the Assassin

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry