Brendan Sousa has logged 64 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Past

The Past

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Story of a Love Affair

Story of a Love Affair

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Outlaw: Goro the Assassin

Outlaw: Goro the Assassin

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman & Bill

Batman & Bill

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crash

Crash

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rammstein in Amerika

Rammstein in Amerika

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Django

Django

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Climax

Climax

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Nadja in Paris

Nadja in Paris

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Transformers

Transformers

2007
×
Read the review Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry