• Androids Dream

    ★★★★

  • Stray Dogs

    ★★★★

  • Trypps #7 (Badlands)

  • Life During Wartime

    ★★★

  • Trash Humpers

    ★★★

  • The White Ribbon

    ★★★★

  • Love Exposure

    ★★★★★

  • Funny Games

    ★★★★

  • The Wayward Cloud

    ★★★★

  • Goodbye, Dragon Inn

    ★★★★

  • The Brown Bunny

    ★★★★★

  • Millennium Mambo

    ★★★★

  • Millennium Actress

  • 0cm⁴

  • Trouble Every Day

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • The Piano Teacher

    ★★★★★

  • Fat Girl

    ★★★★

  • Hedwig and the Angry Inch

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Eureka

    ★★★★★

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • Moonlight Whispers

    ★★★

  • Julien Donkey-Boy

    ★★★

  • Happiness

    ★★★★

  • New Rose Hotel

    ★★★

  • The Hole

    ★★★★★

  • Buffalo '66

    ★★★★★

  • Funny Games

    ★★★★

  • Bottle Rocket

    ★★★★

  • Showgirls

    ★★★★

  • Welcome to the Dollhouse

    ★★★★★

  • Fallen Angels

    ★★★★★

  • Benny's Video

    ★★★★

  • Basic Instinct

    ★★★★

  • My Own Private Idaho

    ★★★

  • Noisy Requiem

    ★★★★★

  • Mansfield K.

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • Grim

  • Paris, Texas

    ★★★★

  • Feelings

  • Sans Soleil

    ★★★★★

  • Videodrome

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • One from the Heart

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★

  • Days of Heaven

    ★★★

  • House

    ★★★★★

  • The Reading Machine

  • Father

  • A Real Young Girl

    ★★★

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • Pastoral: To Die in the Country

    ★★★★

  • The Holy Mountain

  • The Insect Woman

    ★★★

  • Throw Away Your Books, Rally in the Streets

    ★★★★★

  • Deep End

    ★★★

  • Berlin Horse

  • Violence Without a Cause

    ★★★

  • They Shoot Horses, Don't They?

    ★★★★

  • Easy Rider

    ★★★

  • Ecstasis

  • Go, Go Second Time Virgin

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★

  • La Chinoise

  • Mouchette

    ★★★★

  • La Collectionneuse

    ★★★★

  • Violated Angels

    ★★★

  • Daisies

    ★★★★★