• Black Angel

    ★★★★

  • Invisible Dad

    ½

  • Fatal Deviation

    ½

  • Taste of Cherry

    ★★★★½

  • Mother and Son

    ★★★★★

  • Sudden Death

    ★★★½

  • Gonin

    ★★½

  • Hologram Man

    ★½

  • Johnny Mnemonic

    ★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★½

  • A Night in Nude

    ★★★★

  • Hard Target

    ★★★★½

  • Stone

    ★★★

  • Universal Soldier

    ★★½

  • A League of Their Own

    ★★★

  • Split Second

    ★★

  • Lessons of Darkness

    ★★★★

  • Second Glance

  • Samurai Cop

    ½

  • Double Impact

    ★★½

  • Troll 2

    ½

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Total Recall

    ★★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • Elves

  • Decalogue I

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★½

  • Ariel

    ★★★★½

  • Damnation

    ★★

  • Bloodsport

    ★★★★

  • Miami Connection

    ★★

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • Love Hotel

    ★★★★

  • Dune

    ★★

  • Red Dawn

    ★★

  • Once Upon a Time in America

    ★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Angst

    ★★★★

  • Koyaanisqatsi

    ★★★★½

  • Rock: It's Your Decision

    ½

  • Raging Bull

    ★★★★

  • The Jerk

    ★★★½

  • Stalker

    ★★★★

  • Game of Death

  • Mikey and Nicky

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★

  • F for Fake

    ★★★★★

  • Female Prisoner 701: Scorpion

    ★★★★

  • The Way of the Dragon

  • The Big Boss

    ★★½

  • Putney Swope

    ★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★½

  • Planet of the Apes

    ★★★★½

  • Simon of the Desert

    ★★½

  • The Masque of the Red Death

    ★★

  • High and Low

    ★★★★

  • Intimidation

    ★★★★½

  • The Wasp Woman

  • The Cranes Are Flying

    ★★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★½

  • The Ten Commandments

    ★★★★★

  • It's Always Fair Weather

    ★★★★

  • King Dinosaur

  • The Big Heat

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★

  • On the Town

    ★★½

  • Kind Hearts and Coronets

  • Under the Bridges

    ★★★★★

  • Great Freedom No. 7

    ★★★★★