• Stormy Weather

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★½

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★½

  • Blind Alley

    ★½

  • Holiday

    ★★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★½

  • The Dybbuk

    ★★★½

  • Dead End

    ★★★★½

  • Redes

    ★★½

  • Mad Love

    ★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★½

  • Dragnet Girl

    ★★★★

  • Woman of Tokyo

    ★★

  • Three on a Match

    ★★★★

  • Hell's Highway

    ★★★

  • The Most Dangerous Game

    ★★★

  • Possessed

  • Comradeship

    ★★★½

  • That Night's Wife

    ★★★★

  • The Blood of a Poet

    ★½

  • Pandora's Box

    ★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • The Wind

    ★★★★½

  • Lonesome

    ★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • The Circus

    ★★★★

  • The Unknown

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★½

  • The General

    ★★★★

  • For Heaven's Sake

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★½

  • Strike

    ★★★★

  • Seven Chances

    ★★★★½

  • The Hands of Orlac

    ★★★★½

  • The Great White Silence

    ★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★

  • Die Nibelungen: Siegfried

    ★★★★½

  • Why Worry?

    ★★★★

  • Safety Last!

    ★★★★★

  • The Pilgrim

    ★★★

  • La Roue

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★½

  • Destiny

    ★★★

  • The Kid

    ★★★★½

  • The Phantom Carriage

    ★★★★★

  • The Symbol of the Unconquered

    ★★★½

  • The Golem

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • Behind the Door

    ★★★½

  • The Doll

    ★★★★

  • The Broken Butterfly

    ★★★½

  • The Cigarette

    ★★★★

  • Sir Arne's Treasure

    ★★★½

  • The Oyster Princess

    ★★★★★

  • Different from the Others

    ★★★★

  • Broken Blossoms

  • I Accuse

    ★★★★½

  • Hell Bent

    ★★★

  • A Trip to Mars

    ★★

  • Bucking Broadway

    ★★★

  • Satan's Rhapsody

    ★★★★★

  • A Man There Was

    ★★★★★

  • The Dying Swan

    ★★★

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★★★

  • Hell's Hinges

    ★★★½

  • Maciste

    ★★★★½

  • The Birth of a Nation

    ★★

  • Blue Blood

    ★★★★★

  • Cabiria

    ★★★

  • Ingeborg Holm

    ★★

  • Fantômas

    ★★