Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
20
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Father

The Father

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
Brüno

Brüno

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
11
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Edit this entry  
07
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★½
Edit this entry  
28
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Songbird

Songbird

2020
×
Edit this entry  
27
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★
Edit this entry  
05
Greenland

Greenland

2020
×
★½
Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Edit this entry  
31
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
Edit this entry  
14
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
09
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★½
Edit this entry  
03
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry