Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
Edit this entry  
27
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Never Back Down

Never Back Down

2008
×
Edit this entry  
24
Endings, Beginnings

Endings, Beginnings

2019
×
Edit this entry  
18
Cool Kids Don't Cry

Cool Kids Don't Cry

2012
×
Edit this entry  
17
Behind Her Eyes

Behind Her Eyes

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Edit this entry  
06
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
Edit this entry  
24
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★½
Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Loki

Loki

2021
×
Edit this entry  
16
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
Edit this entry  
13
2046

2046

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Egg

The Egg

2019
×
Edit this entry  
31
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★
Edit this entry  
30
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
Edit this entry  
19
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
365 Days

365 Days

2020
×
Edit this entry  
04
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Naked

Naked

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
La Belle Indifference

La Belle Indifference

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★
Edit this entry  
27
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
Edit this entry  
10
Have You Ever Seen Fireflies?

Have You Ever Seen Fireflies?

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Liv & Ingmar

Liv & Ingmar

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Edit this entry  
26
Carne

Carne

1991
×
Edit this entry