daniel has logged 191 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Last Vegas

Last Vegas

2013
×
Edit this entry  
29
Life Itself

Life Itself

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Somersault

Somersault

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Belle

Belle

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Naruto Shippuden the Movie: Bonds

Naruto Shippuden the Movie: Bonds

2008
×
★★
Edit this entry  
27
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Naruto Shippuden the Movie

Naruto Shippuden the Movie

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Stolen Desire

Stolen Desire

1958
×
★★½
Edit this entry  
18
6 Underground

6 Underground

2019
×
Edit this entry  
17
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
★½
Edit this entry  
16
Crisis

Crisis

1946
×
★★★
Edit this entry  
16
Nowhere Mind

Nowhere Mind

2018
×
Edit this entry  
16
Portrait of a Young Man in Three Movements

Portrait of a Young Man in Three Movements

1931
×
★★
Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Poem

Poem

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mojave

Mojave

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Art of Racing in the Rain

The Art of Racing in the Rain

2019
×
★½
Edit this entry  
08
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
02
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
25
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Rush

Rush

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
In Secret

In Secret

2013
×
★½
Edit this entry  
19
Plus One

Plus One

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry