Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Phenomenon

Phenomenon

1996
×
★★
Edit this entry  
27
She Killed in Ecstasy

She Killed in Ecstasy

1971
×
★★★
Edit this entry  
27
We're Going to Eat You

We're Going to Eat You

1980
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Venus in Furs

Venus in Furs

1969
×
★★★★
Edit this entry  
24
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★½
Edit this entry  
22
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Working Class Goes to Heaven

The Working Class Goes to Heaven

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
Querelle

Querelle

1982
×
Edit this entry  
17
Ugly, Dirty and Bad

Ugly, Dirty and Bad

1976
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ecce Bombo

Ecce Bombo

1978
×
Edit this entry  
16
Kid Auto Races at Venice

Kid Auto Races at Venice

1914
×
Edit this entry  
15
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Edit this entry  
15
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
Edit this entry  
07
Hawks and Sparrows

Hawks and Sparrows

1966
×
★★★★
Edit this entry  
07
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
06
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
01
Watermelon Man

Watermelon Man

1970
×
Edit this entry  
01
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
Edit this entry  
31
Une Chambre en Ville

Une Chambre en Ville

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
Il Posto

Il Posto

1961
×
Edit this entry  
27
The President's Analyst

The President's Analyst

1967
×
Edit this entry  
26
Swept Away

Swept Away

1974
×
Edit this entry  
25
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
Edit this entry  
17
Amarcord

Amarcord

1973
×
Edit this entry  
16
Phenomena

Phenomena

1985
×
Edit this entry  
15
Center Jenny

Center Jenny

2013
×
Edit this entry  
14
Toby Dammit

Toby Dammit

1968
×
Edit this entry  
12
Deep Red

Deep Red

1975
×
Edit this entry  
11
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
Edit this entry  
03
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
Edit this entry  
01
Tampopo

Tampopo

1985
×
Edit this entry  
31
Getting Any?

Getting Any?

1994
×
Edit this entry  
30
Opera

Opera

1987
×
Edit this entry  
29
Tenebre

Tenebre

1982
×
Edit this entry  
26
A Family Finds Entertainment

A Family Finds Entertainment

2005
×
Edit this entry  
21
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
Edit this entry  
20
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
Edit this entry  
20
2046

2046

2004
×
Edit this entry