Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Yuri!!! on Ice

Yuri!!! on Ice

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Edit this entry  
13
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
Frozen II

Frozen II

2019
×
Edit this entry  
12
Tangled

Tangled

2010
×
Edit this entry  
10
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Enchanted

Enchanted

2007
×
Edit this entry  
09
My Little Monster

My Little Monster

2012
×
★★
Edit this entry  
09
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★
Edit this entry  
07
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★½
Edit this entry  
06
Say

Say "I love you"

×
★½
Edit this entry  
06
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Blue Spring Ride

Blue Spring Ride

2014
×
Edit this entry  
29
Life as a House

Life as a House

2001
×
★★★
Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Paper Lives

Paper Lives

2021
×
★★
Edit this entry  
24
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
19
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★½
Edit this entry  
18
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Edit this entry  
08
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Banana Fish

Banana Fish

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Anohana: The Flower We Saw That Day

Anohana: The Flower We Saw That Day

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★
Edit this entry  
12
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
Edit this entry  
13
Sibel

Sibel

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry