Landon has logged 209 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Joshua and the Promised Land

Joshua and the Promised Land

2004
×
Read the review Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Burning

Burning

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
What They Had

What They Had

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry