Shaian has logged 72 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Game of Death II

Game of Death II

1981
×
★★½
Edit this entry  
29
Game of Death

Game of Death

1978
×
★★★
Edit this entry  
29
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
Beverly Hills Cop III

Beverly Hills Cop III

1994
×
★★½
Edit this entry  
28
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Samurai III: Duel at Ganryu Island

Samurai III: Duel at Ganryu Island

1956
×
★★★½
Edit this entry  
25
Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

1955
×
★★★½
Edit this entry  
25
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★½
Edit this entry  
25
Captain Voyeur

Captain Voyeur

1969
×
★★★
Edit this entry  
24
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★
Edit this entry  
22
Vampires

Vampires

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★½
Edit this entry  
22
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Alexander

Alexander

2004
×
★★½
Edit this entry  
21
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Edit this entry  
21
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Edit this entry  
20
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Cover Girl

Cover Girl

1944
×
★★★
Edit this entry  
19
Spies Like Us

Spies Like Us

1985
×
★★★
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
18
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
18
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Edit this entry  
17
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★
Edit this entry  
16
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Reader

The Reader

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Heavy Traffic

Heavy Traffic

1973
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★
Edit this entry  
14
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry