ShakeTheFilmGeek has logged 390 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Untitled Rick Howard Project

The Untitled Rick Howard Project

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Haider

Haider

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Omkara

Omkara

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scuffle

Scuffle

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gasman

Gasman

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stahlfabrik

Stahlfabrik

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mamá

Mamá

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
Intruders

Intruders

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The 3:07 AM Project

The 3:07 AM Project

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
The Maiden

The Maiden

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Babel

Babel

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nazar

Nazar

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Name of God

In the Name of God

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kitchen Sink

Kitchen Sink

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry