ShakeTheFilmGeek has logged 51 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Belial's Dream

Belial's Dream

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Invocation

Invocation

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cat with Hands

The Cat with Hands

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Separation

The Separation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Veslemøy's Song

Veslemøy's Song

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
How the 'Dook Stole Christmas

How the 'Dook Stole Christmas

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tuck Me In

Tuck Me In

2014
×
★★
Edit this entry  
26
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brothers

Brothers

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sole

Sole

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
By the Grace of God

By the Grace of God

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frankie

Frankie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
Edit this entry  
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Morning

Good Morning

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry