• The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★★

    What you have here is very similar to what Rashomon did. It gives an incident that is told from three different perspectives. And it’s up to you to decide which one of you think is the truth. A very interesting concept.

    But unlike Rashomon, it kind of doesn't let you decide who is telling the truth and gives you a somewhat satisfying ending. But as it was inspired by a true event so I've nothing to say about it.

    I've…

  • Speed Racer

    Speed Racer

    ★★★½

    I'm glad that I didn't go blind by them saturated colours.

  • The Taste of Tea

    The Taste of Tea

    ★★★★

    Weird, funny, wholesome.

  • The Grave

    The Grave

    ★★★

    This would have been something extraordinary if only it wasn't in English. The dialogues came out forceful and didn't feel authentic at all. It felt like we were taking an English class but ironically there were so many grammar errors in the dialogues. The actors change their accents from one scene to another. The consistency crumbles when these things happen.

    So much potential yet failed to serve for one bad decision.

  • 7 Days in Hell

    7 Days in Hell

    ★★★★★

    This is mental!
    And I loved every minutes of it.

  • Killer Legends

    Killer Legends

    ★★

    Wasn't engaging enough.
    rushed.
    All over the place.

  • Jungle Cruise

    Jungle Cruise

    ★★★

    Ngl had a good time watching this.

  • The Humans

    The Humans

    ★★★½

    Best Non-horror horror film of 2021.

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★

    Wouldn’t be surprised if Kristen Stewart won the Oscar this year. Oscar Isaac, I mean. You know, the most important Oscar in the world right now and the sexiest man alive. (Fuck you if you think Paul Rudd is the sexiest man alive)

    And yeah, that unattractive doll Academy Award aka Oscar too. What an underwhelming thing when Oscar Isaac is in the line.

  • Jonas Brothers Family Roast

    Jonas Brothers Family Roast

    ★★½

    Yeah Danielle Jonas, I totally bought that you lost your voice. It has nothing to do with the fact that you can not be funny.

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★½

    I am kicking my leg thinking how much this movie could have been satisfactory if it was rated R.

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

    A train wreck that you can not take your eyes off