Shane has logged 248 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
½
Edit this entry  
19
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dogville

Dogville

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★
Edit this entry  
16
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★
Edit this entry  
12
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Chances Are

Chances Are

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★
Edit this entry  
28
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
The Secret Garden

The Secret Garden

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★½
Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Edit this entry  
27
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Disaster Movie

Disaster Movie

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★½
Read the review Edit this entry