Sharath has logged 1,112 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
Read the review Edit this entry  
30
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lolita

Lolita

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Procedure

The Procedure

2007
×
Edit this entry  
30
Mind the Gap

Mind the Gap

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Deep Down

Deep Down

2014
×
Edit this entry  
30
Jeff Koons

Jeff Koons

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Iqbal

Iqbal

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Phantom Harp

The Phantom Harp

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
Timber

Timber

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Team Thor: Part 1

Team Thor: Part 1

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Cowboy and the Frenchman

The Cowboy and the Frenchman

1988
×
★★
Edit this entry  
30
Sarpatta Parambarai

Sarpatta Parambarai

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Portraits

Portraits

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Touch

A Touch

2008
×
★★½
Edit this entry  
29
Ariadne

Ariadne

2005
×
Edit this entry  
29
Pauline

Pauline

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
The Accordion

The Accordion

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Women Reply

Women Reply

1975
×
★★★
Edit this entry  
29
Lamp Life

Lamp Life

2020
×
Edit this entry  
29
Snow-White

Snow-White

1933
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tins for India

Tins for India

1941
×
Edit this entry  
29
Post it

Post it

2014
×
★★
Edit this entry  
29
Vincent

Vincent

1982
×
★★★
Edit this entry  
29
Less Than Human

Less Than Human

2017
×
Edit this entry  
29
Overcomer

Overcomer

2016
×
★★
Edit this entry  
29
The Year of The Day

The Year of The Day

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Two Solutions for One Problem

Two Solutions for One Problem

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thirivu - a self discovery

Thirivu - a self discovery

2021
×
Edit this entry  
29
Amour

Amour

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Me Within

Me Within

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
The Monsters

The Monsters

2019
×
★½
Edit this entry  
29
a poem from my life/

a poem from my life/

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Going Home

Going Home

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
No Good Deed

No Good Deed

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Snow Steam Iron

Snow Steam Iron

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Two Wrongs

Two Wrongs

2016
×
★★
Edit this entry  
29
Wonder Garden

Wonder Garden

2013
×
★★
Edit this entry  
29
Mobile Men

Mobile Men

2008
×
★★
Edit this entry  
29
Thoughts

Thoughts

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Time

Time

2021
×
Edit this entry  
29
Other Worlds

Other Worlds

1999
×
★½
Edit this entry  
29
Good Night, Dear

Good Night, Dear

1968
×
Edit this entry  
29
Circle

Circle

2010
×
★½
Edit this entry  
29
Fan Dog

Fan Dog

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
See You Soon

See You Soon

2014
×
Edit this entry  
29
Dead Mouse with Ants

Dead Mouse with Ants

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
Head with Hammer

Head with Hammer

2001
×
Edit this entry