Sharath has logged 127 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dev.D

Dev.D

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
No Smoking

No Smoking

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bombay

Bombay

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Roja

Roja

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thiruda Thiruda

Thiruda Thiruda

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mouna Ragam

Mouna Ragam

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boss Engira Bhaskaran

Boss Engira Bhaskaran

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Padmaavat

Padmaavat

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bajirao Mastani

Bajirao Mastani

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela

Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crank

Crank

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Autour d’une cabine

Autour d’une cabine

1894
×
Edit this entry  
22
Corbett and Courtney Before the Kinetograph

Corbett and Courtney Before the Kinetograph

1894
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Blacksmith Scene

Blacksmith Scene

1893
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Caicedo (with Pole)

Caicedo (with Pole)

1894
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Poor Pierrot

Poor Pierrot

1892
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Little Girl and Her Cat

The Little Girl and Her Cat

1899
×
Read the review Edit this entry  
22
Fast Week

Fast Week

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Devil in a Convent

The Devil in a Convent

1899
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★
Edit this entry  
19
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

1906
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Pillar of Fire

The Pillar of Fire

1899
×
★★½
Edit this entry  
19
Whimsical Illusions

Whimsical Illusions

1909
×
★★½
Edit this entry  
19
The Merry Frolics of Satan

The Merry Frolics of Satan

1906
×
Read the review Edit this entry  
19
The Kingdom of the Fairies

The Kingdom of the Fairies

1903
×
Edit this entry  
19
The Inventor Crazybrains and His Wonderful Airship

The Inventor Crazybrains and His Wonderful Airship

1905
×
★★★
Edit this entry  
19
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Diabolic Tenant

The Diabolic Tenant

1909
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Impossible Voyage

The Impossible Voyage

1904
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rip's Dream

Rip's Dream

1905
×
★★★
Edit this entry  
19
Robinson Crusoe

Robinson Crusoe

1902
×
Edit this entry