Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
09
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Not a Word of Truth

Not a Word of Truth

2021
×
Edit this entry  
27
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cow

Cow

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Mandibles

Mandibles

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Annette

Annette

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
Edit this entry  
25
Solaris

Solaris

1972
×
Read the review Edit this entry  
25
Memoria

Memoria

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Where Is Anne Frank

Where Is Anne Frank

2021
×
Edit this entry  
24
Apples

Apples

2020
×
Edit this entry  
22
Chinatown

Chinatown

1974
×
Edit this entry  
20
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Edit this entry  
15
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
Edit this entry  
14
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★½
Edit this entry  
13
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hair

Hair

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★½
Edit this entry  
08
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Edit this entry  
02
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
02
Honeymood

Honeymood

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Edit this entry  
30
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Edit this entry  
18
Legend of Destruction

Legend of Destruction

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
05
Asia

Asia

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Sweetest Sound

The Sweetest Sound

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
When We Were Bullies

When We Were Bullies

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
When the Sea Sends Forth a Forest

When the Sea Sends Forth a Forest

2021
×
★★
Read the review Edit this entry