Shay has logged 38 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Read the review Edit this entry  
25
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wiz

The Wiz

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
23
The Grinch

The Grinch

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
Read the review Edit this entry  
22
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
The Candy Tangerine Man

The Candy Tangerine Man

1975
×
Edit this entry  
12
Serenity

Serenity

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
08
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Elf

Elf

2003
×
Read prior review Edit this entry  
03
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Waves

Waves

2019
×
Read the review Edit this entry