Shea has logged 43 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who

Doctor Who

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Don

Don

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Calcutta

Calcutta

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
School in the Crosshairs

School in the Crosshairs

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rehearsals for Retirement

Rehearsals for Retirement

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Om Dar-B-Dar

Om Dar-B-Dar

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bells of Death

The Bells of Death

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kedi

Kedi

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Swimming to Cambodia

Swimming to Cambodia

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Don

Don

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Searching

Searching

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gotti

Gotti

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Saving Grace

Saving Grace

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry