Sort by

Shea has logged 39 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zone

Zone

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Legend of the Mountain

Legend of the Mountain

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Edit this entry  
20
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rainbow Dance

Rainbow Dance

1936
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
18
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
★½
Edit this entry  
18
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Storefront Hitchcock

Storefront Hitchcock

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Main Hoon Na

Main Hoon Na

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Three Resurrected Drunkards

Three Resurrected Drunkards

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Canon

Canon

1964
×
Edit this entry  
10
A Chairy Tale

A Chairy Tale

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spook Sport

Spook Sport

1940
×
Read the review Edit this entry  
09
Duplicate

Duplicate

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Edit this entry  
03
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry