• Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    A must watch. Pure delight of cinema in every way

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Save the world or just save the abused housewife. Both, at the same time, apparently. I'm not sure if the plot was insidiously clever or insidiously stupid. Also, most of the characters were very boring.

    But the cinematography was unique incredible and many of the shots seemed impossible. Worth a watch for that alone.

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★★

    Actually an interesting sequel to The Shining. A bit of a different flavour and definitely not a classic, but it did add something to the world it created and the characters were pretty fun to watch also. Worth a viewing.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

    Classic tarentino stuff. Especially good watch after finishing season 2 of Mindhunter. Good movie.

  • Prospect

    Prospect

    ★★★★½

    An underrated sci fi, that successfully builds a world in a few hours. Space age gold rush film with good acting and although the story bare bones, it's engrossing. Worth a watch.

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★½

    Fun kaiju movie with some pretty visuals. Very basic storyline, but enough to connect each big monster battle. Good bit of mindless entertainment

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

    More John Wick. More of the same. And no complaints.

  • Apollo 11

    Apollo 11

    ★★★

    Interesting stuff. Not the typical documentary, having little to no narration. The raw footage alone with the bold soundtrack does carry itself though. I especially liked the little counters on the screen tracking mileage during the take offs and landings.

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

    Typical marvel fodder. Entertaining stuff that took you on a good ride. The villain was the best bit by far. Worth a watch, if only to keep up to date on the MCU.

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★★

    I was primed and ready to take a dump on this film but instead had to scoff a slice of humble pie. Touching movie about the ups and downs of fame and fortune. Lady Gaga does a good job singing and acting, and Bradley Coopers performance is fantastic and heart wrenching. Definitely worth a watch.

    P. S. I can not get the main song out of my head. Credit where credit is due, Miss Gaga wrote a good tune.

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★★

    Fun comic book hero movie with the support characters being more interesting than the hero. Extra star goes towards Michael B Jordan. Best villain in years. Worth a watch

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★★

    Very fun and quite entertaining. Interesting child-like take on dark and moody comic book heroes movies of today.