samuel has logged 638 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mood Indigo

Mood Indigo

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Sing

Sing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chill Out, Scooby-Doo!

Chill Out, Scooby-Doo!

2007
×
★★½
Edit this entry  
26
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Big Bad Fox and Other Tales

The Big Bad Fox and Other Tales

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Edit this entry  
23
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Roommates Wanted

Roommates Wanted

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Cars

Cars

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Sink or Swim

Sink or Swim

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Edit this entry  
13
Rochefort, Marielle, Noiret: les copains d'abord

Rochefort, Marielle, Noiret: les copains d'abord

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Roommates Wanted

Roommates Wanted

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Aline

Aline

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Cars

Cars

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jérôme Commandeur - Se Fait Discret

Jérôme Commandeur - Se Fait Discret

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hollywoo

Hollywoo

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Edit this entry  
28
Rolling to You

Rolling to You

2018
×
★★
Edit this entry  
28
The Magic Snowflake

The Magic Snowflake

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Santa's Apprentice

Santa's Apprentice

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Best Is Yet to Come

The Best Is Yet to Come

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lola and the Sea

Lola and the Sea

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Edit this entry  
26
Knock, Knock, It’s Mom!

Knock, Knock, It’s Mom!

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Kaamelott: The First Chapter

Kaamelott: The First Chapter

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Taste of Others

The Taste of Others

2000
×
★★½
Edit this entry  
23
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry