Alex has logged 298 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
Read the review Edit this entry  
20
Assassin 33 A.D.

Assassin 33 A.D.

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Tank

Tank

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Call

The Call

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cafe Funiculi Funicula

Cafe Funiculi Funicula

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Girl From the Other Side

The Girl From the Other Side

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Norman the Snowman: On a Night of Shooting Stars

Norman the Snowman: On a Night of Shooting Stars

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kick-Heart

Kick-Heart

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
One Night

One Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Norman the Snowman: The Northern Lights

Norman the Snowman: The Northern Lights

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Great Passage

The Great Passage

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sumikko Gurashi: The Movie

Sumikko Gurashi: The Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Li'l Spider Girl

Li'l Spider Girl

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla vs. King Ghidorah

Godzilla vs. King Ghidorah

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wardrobe Dwellers

Wardrobe Dwellers

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tokyo Marble Chocolate

Tokyo Marble Chocolate

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dance With Me

Dance With Me

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Project Dreams - How to Build Mazinger Z's Hangar

Project Dreams - How to Build Mazinger Z's Hangar

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Key of Life

Key of Life

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Super Troopers

Super Troopers

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fate/stay night: Heaven's Feel II. Lost Butterfly

Fate/stay night: Heaven's Feel II. Lost Butterfly

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The City Of Violence

The City Of Violence

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fate/stay night: Heaven's Feel I. Presage Flower

Fate/stay night: Heaven's Feel I. Presage Flower

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry