Alex has logged 34 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rio Grande

Rio Grande

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fight Back to School

Fight Back to School

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Horse Soldiers

The Horse Soldiers

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Tuxedo

The Tuxedo

2002
×
Read the review Edit this entry  
20
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Two Rode Together

Two Rode Together

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paint Your Wagon

Paint Your Wagon

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Vampire

Mr. Vampire

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Election

Election

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Coming Out

Coming Out

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Evangelion: [√] It Can (Not) Be True

Evangelion: [√] It Can (Not) Be True

2020
×
Read the review Edit this entry