Elisa has logged 257 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
11
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★
Edit this entry  
11
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hey, You!

Hey, You!

1976
×
Edit this entry  
10
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Beanfilm

Beanfilm

1976
×
Edit this entry  
08
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★½
Edit this entry  
08
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lovely Boy

Lovely Boy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Tale of Springtime

A Tale of Springtime

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
Britney Vs Spears

Britney Vs Spears

2021
×
Edit this entry  
04
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
01
Junior

Junior

2011
×
Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lucia in Limbo

Lucia in Limbo

2019
×
Edit this entry  
26
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Omelia Contadina

Omelia Contadina

2020
×
Edit this entry  
26
De Djess

De Djess

2015
×
Edit this entry  
25
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★
Edit this entry  
25
Three Floors

Three Floors

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
4 AM

4 AM

2021
×
Edit this entry  
25
Waves '98

Waves '98

2015
×
Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Editing

Editing

2021
×
Edit this entry  
23
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ad una Mela

Ad una Mela

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Brother

Brother

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hair Tie, Egg, Homework Books

Hair Tie, Egg, Homework Books

2021
×
Edit this entry  
17
Don't Get Too Comfortable

Don't Get Too Comfortable

2021
×
Edit this entry  
16
Two Women

Two Women

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Juliet in Paris

Juliet in Paris

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
Edit this entry  
15
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Vever (For Barbara)

Vever (For Barbara)

2018
×
Edit this entry  
15
Black Pond

Black Pond

2018
×
Edit this entry  
14
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★
Edit this entry