Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Katha Sangama

Katha Sangama

1976
×
★★★★
Edit this entry  
18
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Pickpocket

Pickpocket

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Hilda and the Mountain King

Hilda and the Mountain King

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Yokai Monsters: 100 Monsters

Yokai Monsters: 100 Monsters

1968
×
★★★
Edit this entry  
31
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
The New Land

The New Land

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
06
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
Read the review Edit this entry  
05
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Elephant God

The Elephant God

1979
×
★★★★
Edit this entry  
03
Strike

Strike

1925
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★
Edit this entry  
03
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★★
Edit this entry  
02
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
Louise

Louise

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Gabbeh

Gabbeh

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Fat Fiction

Fat Fiction

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Legend of Boggy Creek

The Legend of Boggy Creek

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Churuli

Churuli

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mandela Catalogue Vol. 1

The Mandela Catalogue Vol. 1

2021
×
Edit this entry  
20
Overthrone

Overthrone

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Meteo

Meteo

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Power

Power

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★
Edit this entry  
11
The Power of Nightmares

The Power of Nightmares

2004
×
Read the review Edit this entry  
09
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Edit this entry  
09
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
In the Name of God

In the Name of God

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Man from London

The Man from London

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Journey to the Beginning of Time

Journey to the Beginning of Time

1955
×
★★★½
Edit this entry  
04
Devi

Devi

1960
×
★★★★★
Edit this entry