Shivani006 has logged 204 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love

Love

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
Edit this entry  
28
Brother

Brother

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Christmas Inventory

Christmas Inventory

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Prefab People

The Prefab People

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gully Boy

Gully Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Killers

The Killers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Abominable

Abominable

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Hazbin Hotel

Hazbin Hotel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rango

Rango

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Candy

Candy

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★½
Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kuch Kuch Hota Hai

Kuch Kuch Hota Hai

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
PK

PK

2014
×
★★
Read the review Edit this entry