Dennis has logged 999 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Thousand

Thousand

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
New Boy

New Boy

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Alone

Alone

2013
×
★½
Edit this entry  
26
Sleepless

Sleepless

×
★★
Edit this entry  
26
The Lookout

The Lookout

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Kepler X-47

Kepler X-47

2014
×
★★
Edit this entry  
26
Afraid

Afraid

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Leprechaun: Origins

Leprechaun: Origins

2014
×
Edit this entry  
26
Leprechaun: Back 2 tha Hood

Leprechaun: Back 2 tha Hood

2003
×
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Leprechaun in the Hood

Leprechaun in the Hood

2000
×
★★
Edit this entry  
24
Leprechaun 4: In Space

Leprechaun 4: In Space

1996
×
★½
Edit this entry  
24
Killers

Killers

2010
×
★★½
Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Leprechaun 3

Leprechaun 3

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
Leprechaun 2

Leprechaun 2

1994
×
★★
Edit this entry  
22
Jack Frost

Jack Frost

1934
×
★★½
Edit this entry  
22
A Christmas Tree

A Christmas Tree

1959
×
★½
Edit this entry  
22
Snow Foolin'

Snow Foolin'

1949
×
★★½
Edit this entry  
22
Christmas Comes But Once a Year

Christmas Comes But Once a Year

1936
×
★★★½
Edit this entry  
22
Somewhere in Dreamland

Somewhere in Dreamland

1936
×
★★½
Edit this entry  
22
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1948
×
★★★
Edit this entry  
21
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
20
In Search of the Last Action Heroes

In Search of the Last Action Heroes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★
Edit this entry  
18
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Vikaari

Vikaari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Doctor of Doom

Doctor of Doom

1979
×
★½
Edit this entry  
18
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Nocturne

Nocturne

1980
×
★★½
Edit this entry  
18
Come Together

Come Together

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry