Dennis has logged 87 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Edit this entry  
30
Chloe

Chloe

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
Step Up 3D

Step Up 3D

2010
×
★★½
Edit this entry  
29
Step Up

Step Up

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Edit this entry  
29
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Starsky & Hutch

Starsky & Hutch

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★½
Edit this entry  
26
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Magic Beyond Words: The J.K. Rowling Story

Magic Beyond Words: The J.K. Rowling Story

2011
×
★★
Edit this entry  
25
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Samurai Cop 2: Deadly Vengeance

Samurai Cop 2: Deadly Vengeance

2015
×
½
Edit this entry  
24
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Better Days

Better Days

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Yes-People

Yes-People

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
Feeling Through

Feeling Through

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1963
×
★★½
Edit this entry  
19
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Colette

Colette

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Present

The Present

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Time

Time

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
16
Potato Salad: Don't Ask!

Potato Salad: Don't Ask!

2015
×
Edit this entry  
16
Within the Woods

Within the Woods

1978
×
★★★½
Edit this entry  
15
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Void

The Void

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Black Death

Black Death

2010
×
★★½
Edit this entry  
14
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★½
Edit this entry