Shritan Varma has logged 371 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Shakuntala Devi

Shakuntala Devi

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Putham Pudhu Kaalai

Putham Pudhu Kaalai

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Coolie No. 1

Coolie No. 1

2020
×
½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Godmothered

Godmothered

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Ava

Ava

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
20
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Out

Out

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ludo

Ludo

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Soorarai Pottru

Soorarai Pottru

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
GUO4

GUO4

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
His House

His House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Comali

Comali

2019
×
★½
Edit this entry  
31
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
26
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Time

Time

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Snowman

Once Upon a Snowman

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry