Shritan Varma has logged 52 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Weeknd: After Hours

The Weeknd: After Hours

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bhoot: Part One - The Haunted Ship

Bhoot: Part One - The Haunted Ship

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shubh Mangal Zyada Saavdhan

Shubh Mangal Zyada Saavdhan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oosaravelli

Oosaravelli

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Extinction

Extinction

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Post

The Post

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Okkadu

Okkadu

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dragon

Dragon

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
To Let

To Let

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Epic

Epic

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spenser Confidential

Spenser Confidential

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Street Dancer 3D

Street Dancer 3D

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
09
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Khushi

Khushi

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Ayyappanum Koshiyum

Ayyappanum Koshiyum

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Hush

Hush

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
HIT: The First Case

HIT: The First Case

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry