silkymovies has logged 527 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Edit this entry  
31
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
ATM

ATM

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Dead End

Dead End

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Edit this entry  
06
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Edit this entry  
05
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
02
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Dogma

Dogma

1999
×
★★½
Edit this entry  
29
Tron

Tron

1982
×
★★★
Edit this entry  
29
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Andhadhun

Andhadhun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Edit this entry