silkymovies has logged 43 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

2021
×
Read prior review Edit this entry  
27
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
24
In the Soup

In the Soup

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Father's Day

Father's Day

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
22
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★½
Edit this entry  
22
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ema

Ema

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Psycho

Psycho

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★
Edit this entry  
11
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★
Edit this entry  
08
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Longest Yard

The Longest Yard

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry