Nosh Milkinson has logged 364 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
American Factory

American Factory

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
See You Yesterday

See You Yesterday

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Burning Cane

Burning Cane

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Togo

Togo

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Playmobil: The Movie

Playmobil: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Waves

Waves

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Best of Enemies

The Best of Enemies

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Running with the Devil

Running with the Devil

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Time Machine

The Time Machine

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chris Claremont's X-Men

Chris Claremont's X-Men

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Titan A.E.

Titan A.E.

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Insider

The Insider

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Space Cowboys

Space Cowboys

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mask

The Mask

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry