James has logged 306 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Taming of the Shrim

The Taming of the Shrim

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Sword of the Beast

Sword of the Beast

1965
×
★★★★
Edit this entry  
26
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Mouth

The Mouth

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Ava

Ava

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
Edit this entry  
02
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★½
Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
True Stories

True Stories

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Una

Una

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry