James has logged 34 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★½
Edit this entry  
29
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★½
Edit this entry  
23
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Edit this entry  
23
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Edit this entry  
19
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vampires

Vampires

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Edit this entry  
03
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry