silviopalth has logged 212 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★½
Edit this entry  
05
In My Room

In My Room

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
Inhalation

Inhalation

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Beautiful Person

The Beautiful Person

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
Don't Let Them Shoot the Kite

Don't Let Them Shoot the Kite

1989
×
★★★
Edit this entry  
03
Climates

Climates

2006
×
★★★½
Edit this entry  
02
Her Name Is Vasfiye

Her Name Is Vasfiye

1985
×
★★★
Edit this entry  
02
In July

In July

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Unknown Woman

The Unknown Woman

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Polizei

Polizei

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Daydreams of Miss Attraction

The Daydreams of Miss Attraction

1992
×
★★★
Edit this entry  
29
Birds of Exile

Birds of Exile

1964
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Unforgettable Director of Romantic Movies

The Unforgettable Director of Romantic Movies

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Waiting Room

The Waiting Room

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Dreams, My Love and You

My Dreams, My Love and You

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Entire Days Together

Entire Days Together

2019
×
Edit this entry  
24
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★½
Edit this entry  
22
The Things of Life

The Things of Life

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★
Edit this entry  
20
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
My Nights Are More Beautiful Than Your Days

My Nights Are More Beautiful Than Your Days

1989
×
★★★
Edit this entry  
16
Ethos

Ethos

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
★★★
Edit this entry  
15
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Nothing Personal

Nothing Personal

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
I've Loved You So Long

I've Loved You So Long

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Two/One

Two/One

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Ivy

Ivy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Windermere Children

The Windermere Children

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
God on Trial

God on Trial

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
The Postman's White Nights

The Postman's White Nights

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Day After

The Day After

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
The Sheltering Sky

The Sheltering Sky

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Debt

Debt

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Who Am I

Who Am I

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Gold and Copper

Gold and Copper

2011
×
★★½
Edit this entry  
10
Twice Born

Twice Born

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★½
Edit this entry