silviopalth has logged 104 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
Piano Piano Kid

Piano Piano Kid

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Isle

The Isle

2000
×
Edit this entry  
21
Hadewijch

Hadewijch

2009
×
Edit this entry  
06
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Water Drops on Burning Rocks

Water Drops on Burning Rocks

2000
×
Edit this entry  
28
Immoral Tales

Immoral Tales

1973
×
★★
Edit this entry  
20
A Single Girl

A Single Girl

1995
×
★★★
Edit this entry  
15
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
Edit this entry  
15
Musa

Musa

2012
×
Edit this entry  
14
Secretary

Secretary

2002
×
★★★
Edit this entry  
13
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★½
Edit this entry  
13
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★½
Edit this entry  
11
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★½
Edit this entry  
07
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
★★★
Edit this entry  
06
Dry Summer

Dry Summer

1963
×
★★★½
Edit this entry  
04
Song of my mother

Song of my mother

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
I Still Hide to Smoke

I Still Hide to Smoke

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Two Friends

Two Friends

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Arab Blues

Arab Blues

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Fiancés

The Fiancés

1963
×
★★★
Edit this entry  
20
Last Summer

Last Summer

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
Edit this entry  
30
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cobra Verde

Cobra Verde

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
Gabriela

Gabriela

1983
×
★★
Edit this entry  
26
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Skater Girl

Skater Girl

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Together Together

Together Together

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
Pity

Pity

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
Edit this entry  
29
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kapı

Kapı

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Life and a Day

Life and a Day

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Edit this entry