Simon has logged 199 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spooks: The Greater Good

Spooks: The Greater Good

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rambo

Rambo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Faster

Faster

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Son

American Son

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Lou

Lou

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Edit this entry