• Run

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Greener Grass

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Suspiria

    ★★★★

  • My Friend the Polish Girl

  • Shirkers

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

  • Lady Bird

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Baby Driver

  • Get Out

  • Call Me by Your Name

  • The Edge of Seventeen

    ★★

  • Moonlight

  • Personal Shopper

    ★★★★★

  • American Honey

  • Deadpool

    ★★

  • The Pretty Ones

    ★★★★★

  • Mustang

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

  • Ex Machina

  • Interstellar

  • Gone Girl

    ★★★

  • Guardians of the Galaxy

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★

  • The Punk Singer

  • Her

  • Palo Alto

  • Short Term 12

    ★★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Melancholia

    ★★★½

  • The Social Network

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Enter the Void

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★★

  • 13 Going on 30

    ★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Elephant

    ★★★★★

  • Thirteen

  • Lilya 4-ever

  • Vanilla Sky

    ★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★

  • Fight Club

  • The Virgin Suicides

    ★★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★

  • Good Will Hunting

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Kids

    ★★★★★

  • Clueless

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

  • Dazed and Confused

    ★★★½