Sort by

Simon has logged 102 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Stink

Mr. Stink

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brave

Brave

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ted

Ted

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bolt

Bolt

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Gruffalo's Child

The Gruffalo's Child

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rubber

Rubber

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rage of the Yeti

Rage of the Yeti

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Down Terrace

Down Terrace

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Way Back

The Way Back

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman: Year One

Batman: Year One

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry