Sort by

Simon has logged 428 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
The Image Book

The Image Book

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Predator

The Predator

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
Read prior review Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
Read prior review Edit this entry  
24
The Meg

The Meg

2018
×
★½
Edit this entry  
22
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
07
9 Fingers

9 Fingers

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Village Church

The Village Church

1947
×
Edit this entry  
29
The Fight Against Cancer

The Fight Against Cancer

1947
×
Edit this entry  
29
Good Mothers

Good Mothers

1942
×
Edit this entry  
28
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★
Edit this entry  
27
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry