Simon has logged 503 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
No Retreat, No Surrender

No Retreat, No Surrender

1986
×
★★★
Edit this entry  
29
Genesis 2.0

Genesis 2.0

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Soultangler

The Soultangler

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream and Scream Again

Scream and Scream Again

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Second Act

Second Act

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
King Kong Lives

King Kong Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Face to Face

Face to Face

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
What Price Hollywood?

What Price Hollywood?

1932
×
★★★★
Edit this entry  
25
Christmas Blood

Christmas Blood

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Roma

Roma

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Man Called Blade

A Man Called Blade

1977
×
★★★
Edit this entry  
22
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Holy Flame of the Martial World

Holy Flame of the Martial World

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Street Law

Street Law

1974
×
★★★
Edit this entry  
21
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Between Worlds

Between Worlds

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Renegades

Renegades

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read the review Edit this entry  
09
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dead Souls

Dead Souls

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bitter Money

Bitter Money

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Project Shadowchaser II

Project Shadowchaser II

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Snow Globe Christmas

A Snow Globe Christmas

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jacques Pepin's Chanukah Celebration

Jacques Pepin's Chanukah Celebration

2004
×
Read the review Edit this entry  
07
Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Elves

Elves

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Starman

Starman

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Ref

The Ref

1994
×
★★★
Edit this entry  
01
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry