Simon has logged 553 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
Edit this entry  
24
Kazuo Umezu's Horror Theater: Diet

Kazuo Umezu's Horror Theater: Diet

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
Curse of the Undead

Curse of the Undead

1959
×
★★★
Edit this entry  
23
The Headless Eyes

The Headless Eyes

1971
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Black Beyond Trilogy

The Black Beyond Trilogy

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Becoming Cousteau

Becoming Cousteau

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Militant Eagle

Militant Eagle

1978
×
★★★½
Edit this entry  
22
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Get Crazy

Get Crazy

1983
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Spine of Night

The Spine of Night

2021
×
Edit this entry  
21
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
The Tower

The Tower

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night of the Bloody Apes

Night of the Bloody Apes

1969
×
★★★½
Edit this entry  
19
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
Edit this entry  
18
The Entity

The Entity

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Black Castle

The Black Castle

1952
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Shadow of the Cat

The Shadow of the Cat

1961
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cult of the Cobra

Cult of the Cobra

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
16
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Alabama's Ghost

Alabama's Ghost

1973
×
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Warning

Warning

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Edit this entry  
14
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kazuo Umezu's Horror Theater: Bug's House

Kazuo Umezu's Horror Theater: Bug's House

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Split Second

Split Second

1992
×
★★★
Edit this entry  
13
Mark of the Devil

Mark of the Devil

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Living Dead Girl

The Living Dead Girl

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Mouthful of Air

A Mouthful of Air

2021
×
Edit this entry  
12
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
Edit this entry  
11
Dracula

Dracula

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rapture

Rapture

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Evil of Frankenstein

The Evil of Frankenstein

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In Balanchine's Classroom

In Balanchine's Classroom

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Spider Labyrinth

The Spider Labyrinth

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
All Babes Want To Kill Me

All Babes Want To Kill Me

2005
×
Read the review Edit this entry  
08
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Mummy Theme Park

The Mummy Theme Park

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
Superstition

Superstition

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Year of the Everlasting Storm

The Year of the Everlasting Storm

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Freaked

Freaked

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Detective Byomkesh Bakshy!

Detective Byomkesh Bakshy!

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Lips of Blood

Lips of Blood

1975
×
★★★½
Edit this entry