Dune

Dune ★★★★

Dennis Villeneuve, Dune kitabını olabilecek en güzel yerden bölerek, ilk film olarak kitabın iyice sindirilmiş bir versiyonunu bizlere sunuyor. Yönetmenimiz senaryoda derin anlamları kullanmaktan oldukça kaçınarak, evreni tanıtmayı öncelik olarak almış.

Denis Villeneuve’ün diğer filmlerinden en büyük farkı bu hikayenin ana metne çok daha sadık kalınarak uyarlanmış olması. Örneğin bir başka bilimkurgu filmi olan Arrival, orijinal bir senaryo değil. Ted Chiang’ın yazdığı Hayatının Hikayesi isimli kısa öyküler koleksiyonunda bulunan Arrival kısmından uyarlanan bir yapım. Ancak filme aktarırken hikâyenin özünü, temasını ve tonunu tutup geriye kalan kısımların çoğunu değiştirmişlerdi. Dune ise bazı sahneleri o kadar yakından uyarlamış ki filmi izlerken kitapta okuduğunuz paragrafları görebilirsiniz perdede. Her sahne için de çok zarif sonuçlar vermemiş bu yaklaşım.

Ses 'Tasarımı'
Hans Zimmer ve Denis Villeneuve’ün filmin çıkışından önceki röportajlarında Dolby Atmos teknolojisini temel alarak beste hazırladıklarından bahsediyorlardı ancak bu kadar etkileyici olacağını tahmin etmek imkansızdı.

Özellikle Bene Gesseritler ve Paul’ün “sesi” kullandığı sahnelerde bu kadar ani, geniş aralıklı ve inanılmaz güçlü bas tonları duymak insanı sarsıyor. Seslerin volüm yükseldikçe bozulmaması ve aralıkların genişliği filmin hikayesine gerçek katkılar sunuyor. Gemi ve silah çatışmalarının bulunduğu bütün sahneler çok daha vurucu ve oturaklı sesler oluşturuyor. Fakat aralarında ses tasarımından en çok beslenen şey Kum Solucanları oluyor. Gelişlerini, yakınlıklarını ve hareketlerini kum denizinde görsel olarak anlatmakta bir eksiği yok. Ses dalgalarını elinizle dokunacak kadar üç boyutlu olması harika bir his veriyor.

İmkanınız varsa IMAX olarak izleyin. Çünkü Dune bariz bir şekilde bunun için de çekilmiş bir film; sinematografisiyle tam olarak görsel bir şölen.

Kıyas; Doğurgan Eksiklikler
Film için en büyük sorun, Dune: Part 1 olmasından kaynaklı geçici süreli eksiklik değil de bu halinde bazı büyük taşların olmaması. Maalesef, kitapları okumayan biri için hikaye kendi başına durabilen bir formda değil şu anki haliyle. Dune çok büyük bir evren ve hepsini -neredeyse üç saat sürse bile- bir filmde anlatmak imkânsız. Hoş iki filmde anlatmak da yapılacak iş değil ama en azından şu sıralar ön hazırlığı devam eden 2. film çekilir ve her ikisinin de genişletilmiş versiyonları yayınlanırsa belki o zaman -kitaptaki kadar detaylı olmasa bile- kendi içinde tutarlı çalışan bir bütün ortaya çıkabilir.

Hain karakterimiz Dr. Yueh’nun motivasyonunun tek cümle ile anlatılıp geçilmesi, Baron Harkonnen’in Lansraad hanedanlarından tek cümle ile bahsedip geçmesi gibi örnekler, filmdeki birçok olayın sebep sonuç ilişkisi bağlamında olmasını önlüyor. Bunlara ek olarak bir de hikayenin tamamını bilmeden filmde olmasını haklı çıkaramayacağımız pek çok şey var. Kitapta -satır aralarında da olsa- çok önemli yer kaplayan ekoloji ve onunla gelen pek çok okumanın filmde kökten olmamasından bahsetmiyorum bile.

Siraceddin liked these reviews

All